Padomi bērniem – kā tikt pie mājdzīvnieka?

Vai tev ir neizsakāma vēlme tikt pie mājdzīvnieka, bet nevari atrast īstos vārdus, lai pajautātu vecākiem atļauju? Iepriekš tev ir jāpierāda, ka esi atbildīgs un gatavs rūpēties par mājdzīvnieku. Ar rūpīgu iepriekšēju plānošanu, tu vari panākt, ka iegūsi vecāku atļauju.

PS: Atceries, ka mājdzīvnieki nav lēts prieks un nereti tev būs jāņem kredīts vai pat cita veida aizdevums lai tos varētu uzturēt!

Padomā kārtīgi, vai patiešām vēlies mājdzīvnieku

Mājdzīvnieks prasa laiku, atbildību, naudu un kopšanu. Daudzreiz tev nāksies mainīt savu grafiku, lai rūpētos par savu mājdzīvnieku. Cilvēka un mājdzīvniekam ir ilgstošas saistības, atšķirībā kādu sugu tu izvēlies. Ir dzīvnieki, kas spēj sasniegt 20 gadu vecumu, tāpēc apdomā, vai vēlies uzņemties tik ilgas saistības.

Lai atbildētu uz jautājumu, vai esi piemērots saimnieks jaunam mājdzīvniekam, papildus uzdod sev kontroljautājumus:

1. Vai tev ir citas ārpusstundu aktivitātes, kas aizņem tavu laiku (sporta treniņi, mūzikas skola, deju klase un citas) ?
2. Vai tu esi gatavs celties agrāk, lai pirms došanās uz skolu parūpētos par savu mājdzīvnieku?
3. Kā tu iesaistīsi mājdzīvnieku savā dienas grafikā?
4. Vai esi gatavs atdot savu kabatas naudu, lai atmaksātu vai palīdzētu segt izmaksas, kas nepieciešamas mājdzīvniekam?

Izlem, kāda veida mājdzīvnieku tu vēlies:

Ir ļoti daudz iespējas, kādi var būt mājdzīvnieki. Daži no tiem prasa pavisam maz uzmanības, tik daudz kā pabarošana un mājvietas uzkopšana. Turpretī dažas sugas pieprasīs lielu fizisku mijiedarbību ar savu saimnieku: tev būs ar to jārunājas, jāmīļo, jāspēlējas.

  • Zivis, rāpuļi, bruņurupuči prasa vismazāko aprūpes laiku – apmēram 15 minūtes dienā, lai tos pabarotu un vienu stundu nedēļā, lai iztīrītu mājvietu. Daži rāpuļi var būt indīgi, ar kuriem nedrīkst spēlēties un, visticamāk, vecāki neatļaus tādus turēt mājās.
  • Kaķi, truši, kanārijputniņi, jūrascūciņas, kāmji, peles, žurkas ikdienā tavu uzmanību prasa sākot no pusstundas, lai pabarotu, paspēlētos; mājiņas vai kastītes tīrīšanu reizi četrās dienās.
  • Suņi prasa lielu apkopes laiku, jo tiem ir vajadzīga ne tikai barošana, apkope, bet arī regulāras pastaigas svaiga gaisā.

Pirms izvēlies kādu mājdzīvnieka veidu, jānoskaidro, vai ģimenē nav kāds cilvēks, kam ir alerģija pret spalvām. Svarīgi sugas izvēlē ir telpu pieejamība – lieli suņi nejutīsies labi mazā vienistabas dzīvoklī un slimos ar veselības problēmām.

Izstudē visu pieejamo informāciju par mājdzīvnieku, kādu vēlies iegādāties:

1. Cik ir vidējais dzīvnieka mūža ilgums
2. Cik tavs izvēlētais dzīvnieks maksā
3. Kāda veida pārtiku tas ēd
4. Kāda uzturēšanās vieta nepieciešama (terārijs, akvārijs, būris)
5. Kāds ir barošanas režīms
6. Cik liels būs mājdzīvnieks, kad kļūs vecāks
7. Cik ilgs ir miega režīms
8. Kā tev būs jārūpējas par dzīvnieku (pastaigas, barošana, vannošana, veterinārārsta apmeklējumi)

Šī un cita svarīga informācija tev ir jāiegūst no pēc iespējas vairāk resursiem. Pajautā draugiem, ja tiem mājās ir attiecīgās sugas dzīvnieks. Veic visas svarīgākās piezīmes un esi gatavs uzklausīt visus vecāku uzsvērtos galvenos pienākumus.

Pierādi saviem vecākiem, ka esi atbildīgs
Parādi vecākiem, ka tev piemīt atbildības sajūta, tā viņi sapratīs, ka esi gatavs rūpēm par dzīvnieku. Palīdzi saviem vecākiem uzkopt māju, katru rītu pamosties laicīgi un pats sagatavojies skolai, vienmēr turi savu istabu kārtībā, iznes atkritumu kasti bez liekas atgādināšanas, vienmēr pabeidz uzdevumus pirms termiņa. Šie un vēl citi piemēri liks taviem vecākiem saprast, ka esi atbildīgs un patstāvīgs. Tad, kad esi ieguvis vecāku pozitīvu attieksmi, ir pienācis laiks jautāt sev svarīgos jautājumus. Izklāstot savu domu, neliec uzreiz sniegt gala atbildi – parādi, ka esi pacietīgs un gatavs gaidīt. Esi ar mieru pieņemt kompromisu, ja vecāki nevēlas tavu izvēlēto dzīvnieku dažādu apsvērumu dēļ, bet iesaka tev padomāt par kādu citu sugu. Mēģini izprast savu vecāku viedokli un jūs nonāksiet pie kopīga sarunas rezultāta.