Mājdzīvnieku veidi – rāpuļi un grauzēji

Katram mājdzīvniekam ir savas vajadzības un vēlmes, pēc pilnvērtīga dzīves. Ir dzīvnieki, kurus ir vieglāk kopt, bet ir eksemplāri, kuriem prasās papildus uzmanīga un dārgi aprīkotas mājvietas. Pirms iegādājies sev konkrētu mājdzīvnieku, aprunājies ar ekspertiem par sugas specifiku un turēšanas paradumiem, lai nesanāk ka pēc tam jāņem kredīti creditos en linea vai pat prestamos sin buro.

Rāpuļi

Rāpuļi ir vieni no sarežģītākajiem dzīvniekiem, kas tiek turēti kā mājas mīluļi. Tas ir daudz grūtāk kā ar zīdītājiem vai putniem. Iegādājoties rāpuli, tev ir jābūt plašām zināšanām par tā dzīvesveidu. Nepieciešams iegūt informāciju par pielāgošanās spējām, uzvedību, raksturīgo dzīves vidi, uzturu, maskēšanās spējas un reproduktīvas stratēģijas. Tāpat svarīgi ir uzzināt, vai konkrētā suga ar likumu ir atļauta tavā reģionā. Daudzas sugas ir aizsargājamas un to turēšana un pārdošana citai personai ir stingri aizliegta.

Vai esi gatavs uzņemties risku, kāds pastāv, turot mājās rāpuli? Daži dzīvnieki ir īpaši bīstami cilvēka dzīvībai, ja tos nepareizi paņem rokās vai kā savādāk izturas, ko dzīvnieks var uztvert par apdraudējumu. Indīgas čūskas un ķirzakas spēj nodarīt reālu apdraudējumu tev, tavai ģimenei un citiem mājdzīvniekiem. Ievedot mājā šādu rāpuli, tu esi pilnībā atbildīgs par visām sekām.

Rāpuļi ir aukstasiņu dzīvnieki un galvenokārt pārtiek no gaļas. Visbiežāk gaļa ir speciāla, viņu dabiskajā vidē atrodama. Vairums rāpuļi ir visēdāji, tāpēc uzturu vajag vienmērīgi sabalansēt. Parasti pārtika jau tiek iegādāta veikalos, kur tā ir speciāli apstrādāta (peles, zaķa gaļa, putni un cita veida pārtika), taču ir daži dzīvnieki, kas pieprasa dzīvo pārtiku.

Vides atbilstība ir lielākais priekšnoteikums rāpuļa veselības uzturēšanai. Aukstasiņu dzīvniekiem nepieciešama silta vide, tāpēc tev būs nepieciešams ierīkot speciālu terāriju ar apsildošām ierīcēm. Terārijam jābūt pietiekoši plašam un slēgtam, lai atbilstu visiem izmēru parametriem. Rāpuļu īpašniekiem jārēķinās, ka speciāls terārija aprīkojums var būt dārgs. Pirms iegādājies rāpuli, noskaidro, vai viņš izaugs par lielu dzīvnieku un vajadzēs viņam mainīt dzīvesvietu. Dažas čūskas var izaugt līdz pat 5 metru garumam, bet citas vairāk par metru neizaugs. Par rāpuli ir jārūpējas praktiski visu mūžu, jo labos dzīves apstākļos tas spēj dzīvot no 40 līdz 100 gadiem.

Grauzēji

Aktīvi, mazi, un salīdzinoši lēti mājdzīvnieki ir grauzēji. Visbiežāk mājās kā mīluļi tiek turēti žurkas, peles, smilšu peles un šinšillas. Ir dzīvnieki, kuriem ļoti nepieciešams kompanjons savas dzīves laikā, piemēram, žurkām. Žurku kompanjonu vislabāk izvēlēties tāda paša dzimuma vai kastrētu pretējā dzimuma pārstāvi. Taču kāmji spēj vieni paši dzīvot un būt laimīgi. Pētnieki ir pierādījuši, ka iemīļoti mājdzīvnieki ir peles un žurkas, jo tām var iemācīt sekot komandām un izpildīt dažādus trikus.

Attiecīgi grauzēja izmēram, nepieciešams iegādāties būri. Tie ir salīdzinoši lēti, tāpēc nav jānopūlas, lai pats mēģinātu būvēt kādu uzparikti. Grauzējiem drošākie ir metāla stiepļu būri, jo viņi nespēj asināt zobus un nesagrauzt restes. Būri nepieciešams tīrīt ik pa pāris reizēm nedēļā vai divās. Tiem ir jābūt dziļiem, ar iespējām paslēpties no spilgtās dienas gaismas. Jārēķinās, ka grauzēji ir nakts dzīvnieki, tāpēc savā guļamistabā tos nav ieteicams novietot, lai nav pastāvīgs graušanas troksnis. Grauzēji katru dienu pieprasa savu laiku kopā ar saimnieku. Tiem ir svarīga fiziskā tuvība un mijiedarbība, kā arī brīvs laiks ārpus sava krātiņa. Grauzējiem patīk izpētīt apkārtni un spēlēties. Dzīves ilgums ir līdz trīs gadiem, tāpēc, iespējams, tos visbiežāk iegādājas kā pirmos mājdzīvniekus bērniem. Lai izvairītos no kaitējuma, jāmācās pareizi turēt savu mīluli, jo tie ir trausli.