Mājdzīvnieku veidi – putni un zivis

Vai tu sen jau esi vēlējies mājdzīvnieku? Kādu ar ko būt kopā ikdienā un par ko rūpēties. Mājdzīvnieki piešķir tavai dzīvei lielāku prieku un nozīmi. Kad zini, ka esi par kādu atbildīgs, tu paliec pārliecinātāks par sevi un sāc ievērot disciplīnu. Turēt mājās mīluli ir liela atbildība, jo tas ir uz ilgtermiņa periodu. Katram dzīvniekam ir savas fiziskās un emocionālās vajadzības, un tu būsi pats galvenais, kam tās būs jāizpilda. Rūpīgi izpēti un apsver visus plusus un mīnusus, jauna mājdzīvnieka iegādei.

Zivis un citi akvārijos dzīvojošie mājdzīvnieki

Izvēloties ūdens mājdzīvnieku, tu baudīsi lielāku mieru, jo tam nevajadzēs fizisko tuvību. Taču ir jāuzmanās, jo ne visas zivis ir viegli kopjamas. Dažas zivis laimīgi dzīvos parastā akvārijā vai dīķī, kamēr dažām, piemēram, zelta zivtiņām ir izteikta jutība pret pH līmeņa izmaiņām. Tām pastāv lielāks risks ātrāk saslimt, tāpēc esi zinošs par sugu, kādu paņem uz māju. Zivīm ir nomierinoša un dekoratīva nozīme. Skatoties uz viņām samazinās stress un cilvēks paliek mierīgāks.

Lielākajai daļai ūdens mājdzīvnieku nepieciešams liels akvārijs ar plašu filtrēšanas sistēmu. Paturi prātā, ka akvārijs ir regulāri jātīra, tāpēc, ja tev ir grūti izplānot pat laiku, lai sakoptu savu māju, tad akvārija kopšanai noteikti arī nebūs laiks. Tīrot akvāriju ir jāuzspodrina arī sūkņi, filtri, jāsagatavo labas kvalitātes ūdens, ko liet atpakaļ zivīm. Zivīm patīk plašums, tāpēc, lai tās varētu brīvi pārvietoties, jāiegādājas izmēram atbilstošs akvārijs. Jo lielāka zivs (vai vairākas), jo lielāks akvārijs nepieciešams.

Lai tavi ūdens mājdzīvnieki neplēstos savā starpā, atrodi informāciju par to, kādas sugas ir miermīlīgas pret citām. Tu vari izveidot pats savu ūdens ekosistēmu, bet pirms tam pārliecinies vai sugas viena otru nenoēdīs. Vari izvēlēties sālsūdens vai saldūdens dzīvniekus, bet nekad nejauc kopā šādus atšķirīgus dzīvniekus. Izvēlē ir dzīvnieki ar zemu aktivitāti ir, piemēram, jūras zvaigznes, jūras gliemeži. Retāk par mājdzīvniekiem izvēlas turēt zušus, medūzas un garneles.

Putni

Ja vēlies sev inteliģentu mājdzīvnieku, apsver iespēju iegādāties kādu putnu. Lielākie putni var dzīvot vairākus gadu desmitus, bet mazākie līdz diviem gadiem. Putni ir gudri un tos ir viegli aprūpēt. Šie mājdzīvnieki prasa fizisku mijiedarbību ar savu saimnieku. Tev ir jānodrošina vides simulācija, kur putns var justies kā dabīga vidē. Putniem ir izteikta empātija.

Pārliecinies, vai tev mājās ir daudz vietas kur novietot būri. Jo lielāks putns, jo būris jāiegādājas lielāks. Apsver visus ētikas jautājumus, iegādājoties būri – putns ir dzīvnieks, kam patīk daudz kustēties un lidot. It īpaši lielajiem plēsīgajiem putniem vajag daudz vietu, kur pārvietoties un izplest savus spārnus.

Rūpīgi apsver katra putna dzīves ilgumu, pirms to iegādājies. Ja neesi gatavs uz mūžu saistīties ar kādu mājdzīvnieku, tad nevajadzētu iegādāties sev putnu. Āfrikas pelēkie papagaiļi dzīvo līdz pat 50 gadu vecumam. Putnam regulāri jākopj krātiņš un jāsniedz svaiga gaisa iespējas, bieži vēdinot telpas. Vismaz vairākas stundas dienā tam ir nepieciešama cilvēka klātbūtne. Nedrīkst pieļaut, ka mājdzīvniekam ir garlaicīgi, pretējā gadījumā viņš var aiz neko darīšanas pārēsties. Putni, kuriem ir izteiktas liekā svara rezerves, bieži vien beidzas ar letālu iznākumu, jo tie vairs nav aktīvi, nelido un no aptaukošanās nevar izārstēt. Būrī var ievietot rotaļlietas, ar ko putni mēdz spēlēties, vai iegādāties kompanjonu, taču lai vai kā, mijiedarbība ar ģimeni viņam ir ļoti svarīga dzīves daļa.