emerald-lizard-50366_960_720

Kādus mājdzīvniekus izvēlēties cilvēkiem ar alerģijām?

Mājdzīvnieki padara dzīvi jautrāku, mazina ikdienas stresu un ļauj iemācīties atbildību un rūpes. Tieši tāpēc, mājdzīvnieki ir ļoti nepieciešami, kā bērniem, tā pieaugušajiem. Diemžēl, mūsdienās daudziem šis prieks tiek liegts, jo cilvēki kļūst arvien alerģiskāki. Daudziem ir alerģija pret dzīvnieku spalvu, dažādiem sekrētiem un olbaltumvielām, kas izdalās no dzīvnieku ādas, līdz ar to, pat atrašanās vienā telpā ar mājdzīvnieku, var būt mokoša. Nereti cilvēki ar alerģijām vienkārši izvairās no dzīvnieku klātbūtnes, taču tas nav obligāti. Ir daudzi dzīvnieki, kuri neizraisīs alerģiskas reakcijas, vai arī ar šīm reakcijām būs iespējams viegli sadzīvot. Kādus mājdzīvnieku tad vajadzētu izvēlēties alerģiskiem cilvēkiem?

Īsspalvainie un bez spalvainie kaķi

Visbiežāk cilvēkiem ir alerģiskas reakcijas tieši pret kaķu spalvu, taču ir dažas kaķu šķirnes, kurām nav izteikti gara spalva, līdz ar to, alerģiskiem cilvēkiem ar šiem dzīvniekiem ir iespējams sadzīvot. Vispopulārākais piemērs ir sfinksa kaķi, kuriem apspalvojuma praktiski nav. Šie kaķi gan izskatās visai savdabīgi, tāpēc daudziem varētu būt iebildumi pret šādu mājas mīluli, taču kaķi paši par sevi ir visai draudzīgi. Mazliet garāka spalva ir, piemēram, javas kaķiem, Devonas Reksiem un Kornvolas Reksiem. Vēl ir dažas kaķu šķirnes, kā, piemēram, Bali kaķi, kuriem ir visai izteikta spalva, taču tā tik izteikti neizkrīt, kā citām kaķu šķirnēm, līdz ar to, ir mazākas alerģiskas reakcijas, taču glaudīt un samīļot šādus kaķus alerģiski cilvēki tik un tā nevarēs.

Pūdeļi, šnauceri, terjeri

Ar suņiem ir mazliet citādāk kā ar kaķiem. Visvairāk alergēni ir nevis spalvā, bet sekrētos, kas izdalās no ādas. Tā kā alerģiskās reakcijas var būt ļoti dažāds, nav konkrētu šķirņu, kas būtu mazāk vai vairāk alerģiskas, taču novērojumi liecina, kas alerģiski cilvēki labāk sadzīvo ar pūdeļiem. Iespējams tas tā ir tāpēc, ka pūdeļi tiek regulāri apcirpti un mazgāti. Arī pret dažādiem šnauceriem un terjeriem alerģiskās reakcijas ir mazākas, taču pirms suņa iegādes vai adoptēšanas noteikti vajadzētu ar konkrētās šķirnes suņiem iepazīties dzīvē, lai pārliecinātos par alerģisko reakciju izpausmēm.

Dzīvnieki būrīšos

Kaut gan alerģiskas reakcijas var būt arī, piemēram, pret trušiem, kāmjiem, jūrascūciņām, šinšillām un pat putniem, dzīvnieki būrīšos nereti ir laba izvēle tāpēc, ka cilvēks visu laiku nav tiešā saskarsmē ar dzīvnieku un tas neatstāj savas spalvas un sekrētus pa visu māju. Tiesa gan pašiem alerģiskākajiem cilvēkiem tas nederēs, jo nereti alerģijas izpaužas jau tad, kad atrodaties dzīvnieka tuvumā.

Reptiļi un abinieki

Alerģijas parasti neizraisa tādi dzīvnieki kā vardes, čūskas, ķirzakas, bruņurupuči utt. Tiem nav spalvas un arī sekrēti un citi izdalījumi nav tādi kā zīdītājiem. Reptiļi un abinieki gan ir visai savdabīga mājdzīvnieka izvēle. Daudziem tie drīzāk šķiet biedējoši nekā piemīlīgi un jauki, turklāt to kopšana un uzturēšana var būt visai sarežģīta, taču iepazīstot šos dzīvniekus tuvāk, daudzi saprot, cik tie ir interesanti un amizanti. Šādi dzīvnieciņi būs īpaši piemēroti bērniem, jo tie iemāca rūpes un atbildību.

sea-pig-44286_960_720

Eksotisks mājdzīvnieks bērnam

Mūsdienu vecāki savos ikdienas darbos ir ļoti aizņemti, tāpēc viena no idejām, kā aizpildīt viņu bērnu brīvo laiku, šķiet, mājdzīvnieka iegāde. Daudzi vecāki uzskata, ka iegādāties eksotiskos mājdzīvniekus, piemēram, trušus, kāmjus, jūrascūciņas, ķirzakas un bruņurupučus saviem bērniem ir ļoti laba doma. Bet vai eksotiski mājdzīvnieki ir laba izvēle bērniem? Īsā atbilde uz šo jautājumu: tas ir atkarīgs no ļauti daudziem un dažādiem faktoriem. Kaut arī zināms labums, ja bērnam pieder mājdzīvnieks, taču vecākiem vajadzētu divreiz padomāt par jebkura mājdzīvnieka iegādi jaunākiem bērniem (piemēram, pirmsskolas vecuma bērniem). Tā vienkāršā iemesla dēļ, ka varētu būt visai grūti atrast tādu mājdzīvnieku, kas ir labi atbilstu jaunajam bērna vecumam un atbildības līmenim. Pat ar vecākiem bērniem tas var būt īsts izaicinājums atrast pareizo mājdzīvnieku veidu. Vai eksotisks dzīvnieks ir laba izvēle, ir atkarīgs no vairākām lietām: bērna brieduma līmeņa, eksotiskā mājdzīvnieka veida, vēlmes mijiedarbībā ar mājdzīvnieku (spēlēties vai tikai novērot?), bažas par slimībām, ko var pārnēsāt dzīvnieki un bērni, un tas, cik daudz vecāki ir gatavi uzņemties mājdzīvnieka pamata aprūpi un uzraudzību.

Ja jums ir bērni un esat rūpīgi nolēmuši, ka eksotisks mājdzīvnieks ir labi piemērots, jums būs jāizvēlas tāds mājdzīvnieks, kuram ir maigs raksturs un ar kuru ir viegli apieties. Mājdzīvniekam būtu jābūt tādam, kurš spēj dzīvot kopā ar skaļu un draiskulīgu bērna raksturu. Kā ar jebkuru mājdzīvnieku, pieaugušajiem ir jāpārrauga mijiedarbība arī starp bērniem un eksotiskajiem mājdzīvniekiem, un ir jābūt gataviem pārņemt primāro mājdzīvnieku aprūpi. Ir ļoti svarīgi iemācīt bērniem vienmēr mazgāt rokas pēc darbošanās ap mājdzīvniekiem, lai novērstu pat vismazākos slimības draudus un inficēšanās iespējas.

Piedāvājam iepazīties ar trīs populārāko eksotisko mājdzīvnieku plusiem un mīnusiem. Šie dzīvnieki ir arī atzīti kā labākie eksotiskie mājdzīvnieki ģimenei ar bērniem.

Jūrascūciņas kā eksotiskie mājdzīvnieki kopumā ir diezgan mierīgas, to ir viegli kopt, taču reti reizi tā var iekost. Šie dzīvnieki ātri iepazīt savu saimnieku rutīnu un kļūst diezgan atsaucīgi, kas uztur bērnos vajadzīgo interesi. Jūrascūciņas mēdz būt aktīvas visu dienu un arī naktī, tāpēc, visticamāk, būs nomodā tad pat, kad bērni. Lai gan diezgan izturīgs dzīvnieks, jūrascūciņas prasa maigu apkopi. Tās jātur pa pāriem un tām ir vajadzīga liela dzīvojamā telpa. Jūrascūciņas jābaro ar svaigu un veselīgu pārtiku, lai palīdzētu nodrošināt ar tai nepieciešamo C vitamīnu. Šo tēmu plaši pētījusi Dānija.

Dekoratīvās žurciņas ne visur mīlētas, taču ir ļoti sabiedriskas un inteliģentas. Tās parasti ir diezgan viegli pieradināt un viņas reti mēdz kost, tik tad, kad piedzimuši mazuļi vai kad ļoti, ļoti nokaitinātas. Lielākas, mazāk tramīgas un vieglāk kopjamas nekā daudzi citi grauzēji. Lai gan pamatā žurciņas ir nakts dzīvnieki, viņas mēdz pielāgot savu grafiku savam saimniekam un barotājam. Arī šie dzīvnieki būtu jātur pa pāriem lielā būrī. Jāņem vērā, ka žurciņas mēdz apčurāties brīžos, kad atrodas rokās.

Kāmīši neprasa daudz vietas un tie ir jātur atsevišķi viens no otra, ideāli, ja ģimenē ir tikai viens kāmis. Kāmji parasti bērniem šķiet diezgan neinteresanti, jo ar viņiem mijiedarbojas ļoti minimāli. Kāmis ir un paliek nakts dzīvnieks un savu grafiku tas nepielāgos, tāpēc tie varētu būt ļoti miegaini, kad bērni vēlēsies spēlēties. Diemžēl, miegains kāmis ir vairāk tendēts iekost pašaizsardzības nolūkos.

Ar citiem eksotiskajiem mājdzīvniekiem piedāvā iepazīties www.penge247.dk.

biskopiba

Biškopība un medus bites – iesācēju ceļvedis

Aitas, vistas, zirgi, cūkas.. Ko tu izvēlētos, ja būtu jāpievēršas lauksaimniecībai? Es noteikti izvēlētos medus bites. Pagalms nekad nebūtu piemēslots, nav nepieciešams visu laiku nodrošināt silē dzeramais ūdens, un par laimi nebūtu jāceļas katru rītu pirms saullēkta, lai iegūtu pārtiku. Bites pašas sevi apkopj, dodas ārā “pastaigāties” un iegūst sev pārtiku. Medus bišu kolonija ir apbrīnojams dabas fenomens, tās ir neatkarīgas un noslēpumainas.

Lai uzsāktu biškopību kā biznesu vai tīri hobija veidā, ir nepieciešama informācija par visu šo procesu. Labi noder biškopības rokasgrāmatas, tai skaitā raksti, kas atrodami internetā. Taču, vispirms jāsaprot, ka nav jēga turēt medus bites vietā, kur neaug medus augi, lai no tiem varētu vākt nektāru un pārvērst to medū, un kā viņi saka Somijā, tad labāk nauda rokā nekā bite kokā!. Ja ir bijusi slikta ziedēšanas sezona, un apzinies, ka bitēm var ziemas periodā var pietrūkt barība, tad pats papildini bišu stropu ar ziedputekšņiem vai cukura sīrupu. Daudzi pilsētu un apdzīvotu vietu biškopji tur savus stropus uz māju jumtiem vai tālāk no gājēju ceļiem. Stropi ir jātur tālāk no citu redzes loka, lai abpusēji viens otru netraucētu. Ja strops ir paredzēts novietot lauku apvidū, nepieciešama teritorija, kur nav patstāvīgs liels vējš. Ideālā gadījumā no rītiem stropu vajadzētu apspīdēt saule, bet pēcpusdienā saņemt ēnas devu, jo karstā laikā bites patērē enerģiju, lai dzesētu ķermeni.

Kur var iegūt bites? Vislabākie ir trīs varianti:

1. Tu vari mēģināt noķert savvaļā bites, atdalīt tās no kolonijas un aizvilināt uz savu stropu. Bieži vien bites savvaļā veido savu stropu, kas ir izveidots koku zaros. Taču tas viss ir daudz grūtāk nekā izklausās. Tāpēc padomā ir vēl divi varianti.
2. Iegādāties bišu karalieni vai koloniju no citiem biškopjiem.
3. Kā pati vieglākā iespēja iegādāties bites ir pasūtīt pa pastu. Tieši tā – bites tiek nogādātas arī pa pasta pakalpojumiem. Viena šāda bišu kaste varētu būt ar vismaz 10 tūkstošiem mazo darboņu. Novietot šo kasti bišu stropā ir pa spēkam jebkuram iesācējam.

Biškopībai neatņemama sastāvdaļa ir kukaiņu kodumi, taču tie ir samērā maz, ja ir piemērots aizsardzības apģērbs. Vispārējais elastīgais rokas un kāju aizsargs, sejai priekšā nepieciešams plīvurs un galvā speciālai cepurei. Tad, kad ņemsi ārā pilnos rāmjus no stropiem, nepieciešams iegādāties speciālus ādas cimdus. Daži cilvēki ir pietiekami drosmīgi, lai neizmantotu šādus cimdus, jo tā var labāk saķert rāmi, tāpēc tā ir brīva izvēle. Lai izvairītos no visas kolonijas uzbrukumiem, nepieciešams arī dūmotājs, kas uz brīdi aizvilinās bites prom un padarīs tās miegainākas. Kurināmajam vari izmantot visu, sākot pat no priežu skujām līdz zāģu skaidām un koksnes mulčas, bet galvenais, lai nesaturētu nekādas ķimikālijas.

Sākotnēji tu vari palūgt kāda speciālista palīdzību, jo ir jāiemācās noteikt, vai medus ir gatavs. Izņemot rāmi, tas ir jāpakrata, un, ja no tā tek nektārs, tas nozīmē, ka medus vēl nav pietiekami gatavs. Tāpat jāatceras, ka nedrīkst pilnībā iztukšot visu stropu, jo bitēm tas ir nepieciešams izdzīvošanai. Iegūtos rāmjus nogādā citā telpā, kur ar uzkarsētu asu nazi noņem uzmavas. Šai darbībai vari iegādāties speciālu skrāpi.

Kad dodies ievākt medu, izvēlies dienas laiku, kad saule spīd visspožāk un praktiski lielākā daļa darba bišu būs savā uzdevumā – iegūs ziedu nektāru. Velc baltu vai gaišu apģērbu, kas viennozīmīgi nav no vilnas auduma. Nelieto tajā dienā nekādas smaržas, jo visas satur ķīmiskos elementus, kas praktiski var arī nogalināt bites. Tas, ka tev patīk jaunākās Gucci smaržas, nenozīmē, ka bitēm tā būs patīkama smarža.

Paldies par iedvesmu un informāciju mūsu Somijas draugiem Alfalainaa!

pundurcuka

Pundurcūkas

Cūku turēšana kā mājdzīvnieku ir kļuvusi ar diezgan modernu trendu mūsdienās. Ja par Džordžam Klūnijam var būt pundurcūka, tad kāpēc gan ikvienam no mums tradicionālais suns un kaķis nevarētu tikt aizvietots ar mazu pundurcūciņu?

Cūkas ir inteliģenti, sabiedriski un ziņkārīgi dzīvnieki. Taču ziņkārība ne vienmēr mājdzīvnieku saimniekos tiek atzīta par pozitīvāko īpašību, jo viņi vēlas visu izprast, apēst, apostīt, un pat aizbēgt, lai apskatītu plašākas teritorijas. Taču ikdienā pundurcūkas sniedz lielu prieku ģimenei, it īpaši bērniem. Turot šo dzīvnieku, ar laiku varēsi pamanīt, ka tām patīk gozēties sabiedrībā, un viņas vienmēr gulēs turpat netālu, kad pie jums būs sanākuši ciemiņi.

Pozitīvās īpašības, lai iegādātos sev pundurcūku:

Cūkas ir ļoti inteliģentas un tām ir izteikta atmiņa. Būs viegli sadzīvot ar šo mājdzīvnieku, jo viņa ātri mācās un apgūst dažādus trikus. Līdzīgi gudrajiem suņiem, cūkām var iemācīt dažādus trikus, uzstāties citu priekšā, kā arī nokārtoties ārpus mājas. Pārtika ir cūku lielākā motivācija, tāpēc tā būs lielākā motivācija, lai kaut ko iemācītos. Redzot, ka atlīdzībā ir ēdiens, cūkām pašām ir ļoti liela vēlme iemācīties ko jaunu. Cūku smadzenes ierindojas kā vienas no attīstītākajām, tieši aiz delfīna atmiņas. Lai sasniegtu savu ēdienu, cūkas ir spējīgas iemācīties atvērt ledusskapja durvis, kā arī dažādus plauktus, kur būs novietota viņu prioritāte – ēdiens.

Pundurcūkām ir ļoti progresīva valoda un viņas spēj izdot daudz vairāk skaņas kā standarta rukšķēšana. Cūkas pat māk smieties un klepot. Tāpat kā suņi, cūkas arī māk riet kad saredz briesmas vai sajūt potenciālo draudu. Viņas prot arī sasveicināties ar cilvēkiem, burtiski iespiedzoties. Kad tās ir sadusmotas vai aizvainotas, var radīt ņurdēšanas skaņu, kā arī dziļi klepot. Viņas ir ļoti komunikablas un sirsnīgas. Tās alkst arī ķermeņa siltumu un saimnieka tuvumu, un viņām patīk arī gulēt kopā ar savu saimnieku.

Kad pundurcūkas neēd vai nekomunicē ar cilvēkiem, viņām patīk nodoties jaunām zināšanām. Tās ir instinktīvi ziņkārīgas un vēlas visu izpētīt, ošņājot ar savu degunu. Cūkas var saost apraktas lietas pat vairāku metru dziļumā.

Pundurcūkas ir ļoti viegli kopjamas, un arī pie veterinārārsta jādodas reti – reizi gadā ir nepieciešama vakcinācija un nogriezt ataugušos nagus. Cūku mati, kuri arī mēdz izkrist, neizraisa alerģiju, kas nozīmē, ka šie mājdzīvnieki ir laba alternatīva tiem cilvēkiem, kuriem faktiski ir alerģija pret dzīvnieku spalvām. Pundurcūkas pašas par sevi ir ļoti tīrīgas un bez smaržas.

Negatīvās īpašības, kāpēc neiegādāties pundurcūku:

Pundurcūkas ir gudras un prot manipulēt ar dažādām lietām. Viņas darīs visu, lai sasniegtu savu galveno mērķi, kas, visbiežāk ir tikai ēdiens. Cūkas ir nepielūdzamas centienos iegūt sev pārtiku.

Pundurcūkām ir nepieciešama regulāra komunikācija ar savu saimnieku, jo pretējā gadījumā, tās mēdz garlaikoties un radīt mājā haosu. Atstātas novārtā un garlaikotas, cūkas ir ļoti destruktīvas. Viņu it kā nekaitīgā ziņkārība var pārvērst māju par saplosītu paklāju kara lauku, apgāztām atkritumu tvertnēm, saplēstiem puķu podiem, kur smiltis būs izstumtas pa visu grīdu.

Cūkām ļoti garšo dažādu augu saknes, kas nozīmē, ka siltā laikā tavs pagalms būs apdraudēts. Arī zīles un tārpi ir iemīļots cūku pārtikas produkts. Pundurcūkas var saost pārtiku un uzrakt pagalmu īsā laika posmā, tāpēc no tām nedrīkst atraut skatienu.

Lai gan fiziski cūkām ir zemas uzturēšanas prasības, tās viegli vien var saslimt ar dažādām veselības problēmām. Tās ir ļoti jutīgas pret lielu karstumu, kā arī stresu. Ar lielu vēderu un neaktīvu dzīvesveidu, tās var palielināt sev risku saslimt ar plaušu un sirds slimībām. Lielā karstumā cūkām ir nepieciešams pagalmā izveidot dubļu baseins, jo tās nespēj izturēt karsto sauli. Viņām vairāk patīk vēsas temperatūras.

majdzivnieks

Kāpēc mums ir nepieciešams mājdzīvnieks?

Vairāk nekā pusei amerikāņu ģimeņu ir mājdzīvnieki. Statistika rāda, ka arvien vairāk arī Indijā cilvēki savās mājsaimniecībās paņem kādu mājdzīvnieku. Esi pārsteigts? Domāju, ka ne visai. Mājdzīvnieku turēšanai ir vairākas priekšrocības – un, ja esi viens no tiem, kas vienmēr ir gribējis sev kādu dzīvnieciņu, tad ļauj mums tevi pārliecināt uz šo soli. Katru dienu dzīvnieku patversmēs nonāk nelaimīgi dzīvnieki, kuri meklē sev mājas vietu – kāpēc tieši tu nevarētu credit rapid būt par labo eņģeli kādai radībai?

Mājdzīvnieki var uzlabot garastāvokli
Tici vai nē, bet mājdzīvnieki ir lielisks veids, kā uzlabot garastāvokli un temperamentu. Pētījumi rāda, ka cilvēki, kuri cieš no dažādām smagām slimībām, ir ar mazāku riska iespēju saslimt ar depresiju, jo tiem ir mājdzīvnieki.

Mājdzīvnieki palīdz kontrolēt asinsspiedienu
Veselības eksperti uzsver, ka suņu īpašniekiem ir daudz labāks asinsspiediens un sirds daudz labāk strādā, jo tai ir nodrošināta pilnvērtīga asins cirkulācija. Tas galu galā samazina nepieciešamību iegādāties zāles pret dažādām slimībām.

Mājdzīvnieks ir kompanjons sporta aktivitātēm
Vēlies, lai kāds tev dodas līdzi ikdienas pastaigai pa parku? Suņi var būt lieliski kompanjoni un vienmēr ar prieku dosies pastaigās. Reizēm, pat tieši mājdzīvnieks mudinās iet pastaigā, kad esi pārāk noguris – kas, savukārt, palīdz saglabāt tevi fiziskā sagatavotībā. Arī citi veidi, kas saistīti ar mājdzīvniekiem, piemēram, barošana, mazgāšana, spēlēšanās un dzīvesvietas uzkopšana nodrošina sava veida aktivitātes. Tā vietā, lai brīvdienā audzētu taukus un sēdētu tikai pasīvi pie televizora, tev būs lieliska iespēja nedaudz pasportot.

Mājdzīvnieks ir labs līdzeklis pret vientulību
Nav svarīgi, cik mazs un vientuļš tu jūties – mājdzīvnieks vienmēr būs ar tevi. Vai vēlies kādam izkratīt sirdi un izstāstīt tenkas, kuras nedrīksti nevienam teikt? Pie tava mājdzīvnieka viss būs droši un nekad nenonāks citu ausīs. Mājdzīvnieki, it īpaši suņi, sniedz beznosacījuma mīlestību un ir vienmēr uzticīgi.

Mājdzīvnieks samazina stresu
Jūties stresa pārpilns? Mājdzīvnieks ir viens no veidiem, kas palīdzēs tevī samazināt stresa un trauksmes līmeni. Eksperti uzskata, ka cilvēki var ļoti viegli atbrīvoties no stresa, pavadot laiku kopā ar savu mājdzīvnieku. Kas var būt labāks kā paglaudīt kaķi, laikā, kad liekas, ka visi ir nostājušies pret tevi. Mīkstais kažoks patiešām mēdz nomierināt.

Mājdzīvnieki pagarina mūžu
Vairāki pētījumi ir atklājuši, ka cilvēki, kuri mēdz pavadīt laiku kopā ar saviem mājdzīvniekiem, visticamāk, nodzīvos ilgāk kā tie, kuriem nav mājdzīvnieku. Viss ir saistīts ar biežām aktivitātēm, kas nozīmē – veselīga dzīvesveida piekopšanu. Samazināts stress neļauj imūnsistēmai streikot un veselība saglabājas daudz labāk un ilgāk.

Mājdzīvnieki nodrošina labākas sociālās prasmes
Vai tu vēlies uzlabot savas sociālās prasmes? Mūsdienu tehnoloģiju pasaulē daudzi cilvēki ir arvien vairāk izolējušies no apkārtējās vides, tāpēc arī komunikācijas spējas samazinās. Dzīvnieki ir labs veids, kā atgūt savas sociālās prasmes – vienkārši, sarunājoties ar viņiem. Bērni, kas aug kopā ar mājdzīvniekiem, jau no bērnības iemācās izturēties ar cieņu pret dzīvām būtnēm.

Mājdzīvnieki nodrošina aizsardzību
Neviena signalizācija neaizstās mājas sargu suni. Ja tev mājās būs suns, kurš ir mācīts sargāt savu īpašumu, nebūs vairs jāuztraucas ne par vienu kramplauzi, kas varētu ielauzties, apejot tehnoloģijas credit de nevoi personale. Suņi ir uzraugi ne tikai mājai, bet savam saimniekam arī. Piemēram, ejot pastaigāties pa parku, vari būt drošs, ka suns tevi aizsargās, ja radīsies vajadzība. Ejot ārā pa tumšām ielām, suns pie pavadas ir lielāka aizsardzība par gāzes baloniņu, kuru iespējams, pat nespētu izvilkt, uzbrukuma gadījumā.

cilveks dzivnieks

Kādos jautājumos dzīvnieki ir labāki kā cilvēki?

Cilvēku sasniegumu saraksts varētu būt ļoti garš, ja mēs mēģinātu attaisnot, ka esam labāki par dzīvniekiem. Pasaules izpētīšana, tehnoloģiju inovācija, pilsētu izveide.. Tā varētu turpināt ilgi un gari, tomēr, daudzos veidos dzīvnieki vēl joprojām pārspēj mūs. Dzīvnieku valstība ir unikāla un katram dzīvniekam ir savas raksturīgās īpašības. Noskaidrosim, kādās sfērās dzīvnieki ir pārāki par cilvēkiem.

Spēks
Pasaulē spēcīgākais vīrietis ir Edijs Halls, kurš uzstādīja Pasaules rekordu, paceļot uz rokām 460 kilogramus. Taču šis, šķietami pārcilvēcīgais spēks nav pilnīgi nekas, ja salīdzinām to ar dažiem dzīvniekiem. Zilonis var pacelt līdz pat 270 kilogramiem tikai ar savu snuķi vien. Ziloņa snuķis sastāv no vairāk nekā 40 tūkstošiem muskuļu. Bet, vai zilonis ir spēcīgākais dzīvnieks uz pasaules? Pat ne tuvu. Relatīvi mērot spēku attiecībā pret ķermeni, degunradzis un pāris vaboles ir daudz spēcīgākas. Mazais kukainis liekas ļoti niecīgs, taču var pacelt un pārnēsāt uz saviem ragiem priekšmetu, kas ir 850 reizes smagāks kā viņa paša ķermenis. Ja Edijs Halls paceltu smagumu, kas ir 850 reizes vairāk kā viņa ķermenis, tām būtu jābūt vairāku tūkstošu kilogramu vērtībā (gandrīz 150 tūkstoši kilogrami). Tas nozīmē, ka Edijam būtu jāspēj pacelt pieaugušo zilo vali vai tējas koka svars.

Migrācija
Arktiskie zīriņi ir pazīstami kā migrācijas čempioni visā pasaulē. Viņi ceļo 35 tūkstošus kilometru katru gadu. Tuvu šim rekordam ir pelēkie vaļi un roņi, kuri spēj migrēt turp un atpakaļ 20 tūkstošus kilometrus katru gadu, kas ir garākais migrācijas ceļš starp zīdītājiem. Pirms desmit gadiem tika reģistrēta baltā haizivs, kas migrēja no Āfrikas uz Austrāliju, pārvarot 19 tūkstošus kilometrus 9 mēnešos. Bet garākais migrācijas ceļš, kas tika reģistrēts putnu lidojumā un neapstājoties pieder sarkanai puskuitalai, kas savu migrāciju veica deviņas dienas. Viņa pārvarēja 11 tūkstošus lidojumā, neapstājoties ne padzerties, ne uzņemt barību – gala rezultātā zaudējot pusi sava ķermeņa svara. Redzot šo statistiku, vai mēs varētu uzdrošināties ko tādu salīdzināt ar cilvēku? Pirmkārt, mēs nevaram lidot. Pat tad, kad esam izveidojuši lidmašīnas, garākais pārlidojums bez apstāšanās ir 16 tūkstoši kilometru no Singapūras līdz Ņujorkai. Pārlidojuma laikā piloti un apkalpe veic pārtraukumus, lai uzņemtu pārtiku un atpūstos.

Ātrums
Pirms diviem gadiem visi līksmoja par Bolta rezultātiem, pārspējot pasaules rekordu. Lai vai kā, viņš vēl joprojām ir uzkrītoši lēnāks nekā vairākums dzīvnieku. Gepards ir pazīstams kā ātrākais dzīvnieks uz zemes, un viņš var sasniegt ātrumu, kas divreiz pārsniegtu Bolta sasniegto rekordu. Trīs sekundēs gepards var sasniegt ātrumu apmēram 95 kilometri stundā, tas nozīmē, ka trīs sekundēs viņš varētu noskriet trīs sprintus. Ātrāks kā gepards vēl ir buriniekzivs un lielais piekūns kā ari vēl daži plašākai publikai mazāk pazīstami dzīvnieki, ko varat atrast šeit. Ūdenī šī zivs spēj pārvietoties ar 110 kilometriem stundā lielu ātrumu, bet lielais piekūns gaisā var sasniegt neticamu ātrumu – 320 kilometri stundā. Ņemot vērā, ka uz lielākajām automaģistrālēm atļautais ātrums ir iespējams pat līdz 120 kilometriem stundā, šie dzīvnieki spēj būt ātrāki par mūsu izgudrotajām tehnoloģijām.

Lēciens
Viens dzīvnieks var pārspēt cilvēkus divās kategorijās uzreiz. Antilopes, kas dzīvo Āfrikā, var aizlēkt 10 metru attālumā un sasniegt 6 metru augstumu vienā lēcienā. Antilopēm šis ir viens no spēcīgākajiem aizsardzības mehānismiem. Olimpisko spēļu čempioni līdz šim ir spējuši pietuvoties tāllēkšanas lauciņam, aizlecot nedaudz vairāk kā 8 metrus. Ja mūsu sporta sacīkstes kādreiz tiktu atvērtas arī dzīvniekiem, neviens cilvēks vairs neieņemt uzvarētāja pjedestālu.

giraffe-1341638_1920

Dzīvnieki un svētki

Straujiem soļiem tuvojas brīvdienu sezona, kuru nenoliedzami pavadīsim kopā arī ar saviem mīļajiem četrkājainajiem draugiem. Sākoties lielajam dāvanu pirkšanas bumam, mājas rotāšanai, galda noformējuma domāšanai un citām nozīmīgām svētku lietām, jāatceras veltīt laiks arī savam mājdzīvniekam. Svētku laiks var būt īpaši bīstams dzīvniekiem, kuri brīvi pārvietojas pa māju. Šeit būs daži padomi, kā palīdzēt dzīvniekam pārvarēt saspringto svētku laiku un neiekļūt nekādās riska situācijās.

Patstāvīgs grafiks
Laikā, kad jāiepērk tik daudz dāvanas un daudz citas lietas, saimnieki mēdz aizmirst par dzīvnieku vitālo nepieciešamību doties pastaigās svaigā gaisā, barot konkrētā laikā, kā tas ir bijis līdz šim. Dzīvnieki pierod pie vienas rutīnas, un izmainot viņu grafiku, var veidoties veselības problēmas. Dzīvniekam ir nepieciešama tādi pati uzmanība, kā tas ir bijis vienmēr. Arī rotaļu laiks nedrīkst tikt izlaists, jo dzīvniekam ir nepieciešama cilvēka mijiedarbība un aktivitātes. Ja mājās ir kāds mazāks dzīvnieks, kurš atrodas būrītī, tad nepieciešams to tikpat regulāri iztīrīt, apmainīt svaigu ūdeni un patstāvīgi nodrošināt ar pārtikas padevi.

Svētku dekorējumi
Rotājot savu māju, atceries par to, ka dzīvniekam būs jauna rotaļu pieredze, kad mājā parādīsies kāds vizulis. Mirgojošas mantiņas, vizulīši un rotējošas bumbiņas pievilina dzīvnieku uzmanību. Pirms izdekorē savu māju, jāpārdomā, lai dzīvnieks nesabojā visus dekorus. Ne tikai vizuālais skats būs izbojāts, bet arī detaļu lūšana var būtiski kaitēt dzīvnieka veselībai. It īpaši, ja mantiņas ir no plīstoša materiāla, tas var kaitēt gan ķepām, gan gremošanas orgāniem, ja dzīvnieks izdomā apēst kādu detaļu. Protams, būtiska lieta ir pati Ziemassvētku eglīte. Tai ir jābūt ļoti piestiprinātai, lai dzīvnieks nespēj to apgāzt. Tāpat uzmanīgi jāpārdomā, vai sveces būs pareizais eglīšu dekorējums. Ja mājās ir dzīvnieki, kam patīk asināt zobus, piemēram, truši, suņi, kaķi, īpaši jāuzmanās ar elektrības vadiem. Ēdamie svētku dekorējumi, kā šokolādes salavecīši, ir bīstami jebkuram dzīvniekam. Šokolāde satur paaugstinātu cukura un ksilīta daudzumu, kas dzīvniekiem pat mazās devās ir bīstams un var novest līdz letālam rezultātam.

Svētku ēdiens
Arī tad, ja dzīvnieks ir tavas ģimenes loceklis, viņam nevajadzētu atrasties pie kopējā ēdienu galda ne svētku laikā, ne ikdienā. Daudzas lietas, ko mēs lietojam pārtikā un šķiet pilnīgi veselīgas, dzīvniekiem var būt kaitīgas. Tieši tāpēc dzīvniekiem ir specializēta pārtika, nevis tā pati, ko lietojam savā uzturā. Ēdienu pārpaliekas, kā arī svētku cepeša kauliņi ir bīstami un nav paredzēti, lai dotu dzīvniekam. Īpaši mazie vistu, tītaru, pīļu kauliņi ir asi un lauskas var radīt smagus iekšējo orgānu un mutes dobuma bojājumus. Ne tikai ēdieni, bet dzērieni ir bīstami dzīvnieku veselībai. Ja mēdzam Jauno gadu atzīmēt pie šampānieša glāzes, tad dzīvniekam šis svētku dzēriens ir aizliegto lietu sarakstā. Pat maza deva alkohola dzīvniekiem ir bīstama veselībai.

Troksnis, burzma
Dzīvnieki nav pieraduši pie patstāvīga liela trokšņa, tāpēc, ja aicini uz savām mājām daudz svētku viesus, padomā, lai dzīvniekam būtu kāds kluss stūrītis, kur atgūties no cilvēku burzmas. It īpaši, salūts var radīt uztraukumu dzīvniekam, tāpēc, ja dodies to vērot ārā mājas pagalmā, atstāj dzīvnieku mājās, lai viņš nenobīstas un bailēs neaizbēg tālu prom. Arī pirmssvētku laiks ir bīstams, lai dzīvniekus palaistu vienus skraidīt pa apkārtni. Pastaigās dodies tikai ar siksniņu, jo svētku iepirkšanās bums un lielā satiksmes burzma var pamatīgi nobiedēt tavu mājdzīvnieku.

sinsila

Mājdzīvnieku veidi – rāpuļi un grauzēji

Katram mājdzīvniekam ir savas vajadzības un vēlmes, pēc pilnvērtīga dzīves. Ir dzīvnieki, kurus ir vieglāk kopt, bet ir eksemplāri, kuriem prasās papildus uzmanīga un dārgi aprīkotas mājvietas. Pirms iegādājies sev konkrētu mājdzīvnieku, aprunājies ar ekspertiem par sugas specifiku un turēšanas paradumiem, lai nesanāk ka pēc tam jāņem kredīti creditos en linea vai pat prestamos sin buro.

Rāpuļi

Rāpuļi ir vieni no sarežģītākajiem dzīvniekiem, kas tiek turēti kā mājas mīluļi. Tas ir daudz grūtāk kā ar zīdītājiem vai putniem. Iegādājoties rāpuli, tev ir jābūt plašām zināšanām par tā dzīvesveidu. Nepieciešams iegūt informāciju par pielāgošanās spējām, uzvedību, raksturīgo dzīves vidi, uzturu, maskēšanās spējas un reproduktīvas stratēģijas. Tāpat svarīgi ir uzzināt, vai konkrētā suga ar likumu ir atļauta tavā reģionā. Daudzas sugas ir aizsargājamas un to turēšana un pārdošana citai personai ir stingri aizliegta.

Vai esi gatavs uzņemties risku, kāds pastāv, turot mājās rāpuli? Daži dzīvnieki ir īpaši bīstami cilvēka dzīvībai, ja tos nepareizi paņem rokās vai kā savādāk izturas, ko dzīvnieks var uztvert par apdraudējumu. Indīgas čūskas un ķirzakas spēj nodarīt reālu apdraudējumu tev, tavai ģimenei un citiem mājdzīvniekiem. Ievedot mājā šādu rāpuli, tu esi pilnībā atbildīgs par visām sekām.

Rāpuļi ir aukstasiņu dzīvnieki un galvenokārt pārtiek no gaļas. Visbiežāk gaļa ir speciāla, viņu dabiskajā vidē atrodama. Vairums rāpuļi ir visēdāji, tāpēc uzturu vajag vienmērīgi sabalansēt. Parasti pārtika jau tiek iegādāta veikalos, kur tā ir speciāli apstrādāta (peles, zaķa gaļa, putni un cita veida pārtika), taču ir daži dzīvnieki, kas pieprasa dzīvo pārtiku.

Vides atbilstība ir lielākais priekšnoteikums rāpuļa veselības uzturēšanai. Aukstasiņu dzīvniekiem nepieciešama silta vide, tāpēc tev būs nepieciešams ierīkot speciālu terāriju ar apsildošām ierīcēm. Terārijam jābūt pietiekoši plašam un slēgtam, lai atbilstu visiem izmēru parametriem. Rāpuļu īpašniekiem jārēķinās, ka speciāls terārija aprīkojums var būt dārgs. Pirms iegādājies rāpuli, noskaidro, vai viņš izaugs par lielu dzīvnieku un vajadzēs viņam mainīt dzīvesvietu. Dažas čūskas var izaugt līdz pat 5 metru garumam, bet citas vairāk par metru neizaugs. Par rāpuli ir jārūpējas praktiski visu mūžu, jo labos dzīves apstākļos tas spēj dzīvot no 40 līdz 100 gadiem.

Grauzēji

Aktīvi, mazi, un salīdzinoši lēti mājdzīvnieki ir grauzēji. Visbiežāk mājās kā mīluļi tiek turēti žurkas, peles, smilšu peles un šinšillas. Ir dzīvnieki, kuriem ļoti nepieciešams kompanjons savas dzīves laikā, piemēram, žurkām. Žurku kompanjonu vislabāk izvēlēties tāda paša dzimuma vai kastrētu pretējā dzimuma pārstāvi. Taču kāmji spēj vieni paši dzīvot un būt laimīgi. Pētnieki ir pierādījuši, ka iemīļoti mājdzīvnieki ir peles un žurkas, jo tām var iemācīt sekot komandām un izpildīt dažādus trikus.

Attiecīgi grauzēja izmēram, nepieciešams iegādāties būri. Tie ir salīdzinoši lēti, tāpēc nav jānopūlas, lai pats mēģinātu būvēt kādu uzparikti. Grauzējiem drošākie ir metāla stiepļu būri, jo viņi nespēj asināt zobus un nesagrauzt restes. Būri nepieciešams tīrīt ik pa pāris reizēm nedēļā vai divās. Tiem ir jābūt dziļiem, ar iespējām paslēpties no spilgtās dienas gaismas. Jārēķinās, ka grauzēji ir nakts dzīvnieki, tāpēc savā guļamistabā tos nav ieteicams novietot, lai nav pastāvīgs graušanas troksnis. Grauzēji katru dienu pieprasa savu laiku kopā ar saimnieku. Tiem ir svarīga fiziskā tuvība un mijiedarbība, kā arī brīvs laiks ārpus sava krātiņa. Grauzējiem patīk izpētīt apkārtni un spēlēties. Dzīves ilgums ir līdz trīs gadiem, tāpēc, iespējams, tos visbiežāk iegādājas kā pirmos mājdzīvniekus bērniem. Lai izvairītos no kaitējuma, jāmācās pareizi turēt savu mīluli, jo tie ir trausli.

papagailis

Mājdzīvnieku veidi – putni un zivis

Vai tu sen jau esi vēlējies mājdzīvnieku? Kādu ar ko būt kopā ikdienā un par ko rūpēties. Mājdzīvnieki piešķir tavai dzīvei lielāku prieku un nozīmi. Kad zini, ka esi par kādu atbildīgs, tu paliec pārliecinātāks par sevi un sāc ievērot disciplīnu. Turēt mājās mīluli ir liela atbildība, jo tas ir uz ilgtermiņa periodu. Katram dzīvniekam ir savas fiziskās un emocionālās vajadzības, un tu būsi pats galvenais, kam tās būs jāizpilda. Rūpīgi izpēti un apsver visus plusus un mīnusus, jauna mājdzīvnieka iegādei.

Zivis un citi akvārijos dzīvojošie mājdzīvnieki

Izvēloties ūdens mājdzīvnieku, tu baudīsi lielāku mieru, jo tam nevajadzēs fizisko tuvību. Taču ir jāuzmanās, jo ne visas zivis ir viegli kopjamas. Dažas zivis laimīgi dzīvos parastā akvārijā vai dīķī, kamēr dažām, piemēram, zelta zivtiņām ir izteikta jutība pret pH līmeņa izmaiņām. Tām pastāv lielāks risks ātrāk saslimt, tāpēc esi zinošs par sugu, kādu paņem uz māju. Zivīm ir nomierinoša un dekoratīva nozīme. Skatoties uz viņām samazinās stress un cilvēks paliek mierīgāks.

Lielākajai daļai ūdens mājdzīvnieku nepieciešams liels akvārijs ar plašu filtrēšanas sistēmu. Paturi prātā, ka akvārijs ir regulāri jātīra, tāpēc, ja tev ir grūti izplānot pat laiku, lai sakoptu savu māju, tad akvārija kopšanai noteikti arī nebūs laiks. Tīrot akvāriju ir jāuzspodrina arī sūkņi, filtri, jāsagatavo labas kvalitātes ūdens, ko liet atpakaļ zivīm. Zivīm patīk plašums, tāpēc, lai tās varētu brīvi pārvietoties, jāiegādājas izmēram atbilstošs akvārijs. Jo lielāka zivs (vai vairākas), jo lielāks akvārijs nepieciešams.

Lai tavi ūdens mājdzīvnieki neplēstos savā starpā, atrodi informāciju par to, kādas sugas ir miermīlīgas pret citām. Tu vari izveidot pats savu ūdens ekosistēmu, bet pirms tam pārliecinies vai sugas viena otru nenoēdīs. Vari izvēlēties sālsūdens vai saldūdens dzīvniekus, bet nekad nejauc kopā šādus atšķirīgus dzīvniekus. Izvēlē ir dzīvnieki ar zemu aktivitāti ir, piemēram, jūras zvaigznes, jūras gliemeži. Retāk par mājdzīvniekiem izvēlas turēt zušus, medūzas un garneles.

Putni

Ja vēlies sev inteliģentu mājdzīvnieku, apsver iespēju iegādāties kādu putnu. Lielākie putni var dzīvot vairākus gadu desmitus, bet mazākie līdz diviem gadiem. Putni ir gudri un tos ir viegli aprūpēt. Šie mājdzīvnieki prasa fizisku mijiedarbību ar savu saimnieku. Tev ir jānodrošina vides simulācija, kur putns var justies kā dabīga vidē. Putniem ir izteikta empātija.

Pārliecinies, vai tev mājās ir daudz vietas kur novietot būri. Jo lielāks putns, jo būris jāiegādājas lielāks. Apsver visus ētikas jautājumus, iegādājoties būri – putns ir dzīvnieks, kam patīk daudz kustēties un lidot. It īpaši lielajiem plēsīgajiem putniem vajag daudz vietu, kur pārvietoties un izplest savus spārnus.

Rūpīgi apsver katra putna dzīves ilgumu, pirms to iegādājies. Ja neesi gatavs uz mūžu saistīties ar kādu mājdzīvnieku, tad nevajadzētu iegādāties sev putnu. Āfrikas pelēkie papagaiļi dzīvo līdz pat 50 gadu vecumam. Putnam regulāri jākopj krātiņš un jāsniedz svaiga gaisa iespējas, bieži vēdinot telpas. Vismaz vairākas stundas dienā tam ir nepieciešama cilvēka klātbūtne. Nedrīkst pieļaut, ka mājdzīvniekam ir garlaicīgi, pretējā gadījumā viņš var aiz neko darīšanas pārēsties. Putni, kuriem ir izteiktas liekā svara rezerves, bieži vien beidzas ar letālu iznākumu, jo tie vairs nav aktīvi, nelido un no aptaukošanās nevar izārstēt. Būrī var ievietot rotaļlietas, ar ko putni mēdz spēlēties, vai iegādāties kompanjonu, taču lai vai kā, mijiedarbība ar ģimeni viņam ir ļoti svarīga dzīves daļa.

suns-un-kakis

Mājdzīvnieku veidi – kaķi un suņi

Nav noslēpums, ka kaķi un suņi ieņem populārāko mājdzīvnieku topa virsotnes. Tie ir mīksti, pūkaini un mīļi. Kaķi un suņi kļūst par ģimenes locekli, un pret tiem izturas ar lielu atbildību. Kuru no abām sugām izvēlēties, tas ir jāspriež individuāli. Būs cilvēki, kuri visu mūžu ir dzīvojuši kopā ar suņiem, bet dzīvnieka labklājības dēļ, mazākās telpās labāk ir turēt kaķi.

Pirms iegādājies mājdzīvnieku, apsver savas brīvā laika izvēles. Suņi un kaķi ir tie dzīvnieki, kas prasa vislielāko uzmanību no saimnieka puses. Šie mājdzīvnieki ir ļoti sabiedriski un tiem piemīt neizsīkstoša enerģija, it īpaši jaunības gados. Dzīvniekiem jābūt ļoti aktīviem un saimniekam jāpiedalās rotaļās, lai tie neaptaukotos un nezaudētu savu veselību.

Svaiga gaisa nepieciešamība
Suņiem šis faktors ir ļoti būtisks. Pirms iegādājies savā ģimenē suni, apdomā, vai tev pietiks daudz laika, lai vestu pastaigās. Sunim pastaigas ir nepieciešamas ne tikai rotaļām, bet arī lai izdarītu savas vajadzības. Ja mājas kaķis ir iemācīts nokārtoties speciālā kastītē, tad sunim vienmēr nepieciešams kāds zāles pleķītis pagalmā. Fiziskās aktivitātes nepieciešamas, lai saglabātu veselību. Īpaši svarīgi tas ir lieliem suņiem. Kaķiem un mazākajiem suņiem varētu pietikt ar skriešanu no vienas istabas uz otru, taču svaigs gaiss ir nepieciešams katrai dzīvai būtnei.

Rūpes
Dažas suņu šķirnes ir ar raksturīgām uzvedības problēmām, ja tie ilglaicīgi paliek vieni. Tāpēc pārliecinies, ka būs pietiekoši daudz laika savam mīlulim. Arī kaķi paliek agresīvi, ja tiem ir garlaicīgi savā apkārtējā vidē un saimnieks nepievērš uzmanību. Padomā, kurš rūpēsies par tavu mājdzīvnieku, kad tu būsi izbraucis? Tiem vajag patstāvīgu aprūpi un pārtikas pieejamību. Ja tu reti kad esi mājās, tad kaķis un suns viennozīmīgi nebūs mājdzīvnieks, kuru vajadzētu iegādāties.

Saistības
Pirms iegādājies sev mājdzīvnieku, apdomā, vai esi gatavs nākošos desmit, piecpadsmit vai vairāk gadus pavadīt kopā ar dzīvnieku. Atkarībā no šķirnes un veselības stāvokļa, suņi un kaķi vidēji dzīvo līdz 15 gadiem. Daži reģistrēti ar 25 gadu ilgu mūžu. Suņi un kaķi prasa intensīvu mijiedarbību ar cilvēku un citiem savas sugas pārstāvjiem. Mazajiem kucēniem un kaķēniem pirmais dzīves posms nepieciešams būt mātes apgādībā. Svarīgi ir zināt periodu, cik ilgi nedrīkst atraut bērnu no mātes, pretējā gadījumā viņš var neizdzīvot. Mazuļiem nepieciešamas speciālas rūpes, īpaši izveidota barība un lielāka aktivitāte. Dzīvniekam pieaugot, tas paliek slinkāks un mazāk aktīvs, tāpēc svarīgi, lai pirmos mūža gadus nav sācies jau aptaukošanās process.

Budžets
Rūpējoties par suni un kaķi, patstāvīgi nepieciešams ieguldīt finanses. Jāpērk jaunas rotaļlietas, pārtika un veselības produkti. Tāpat svarīgi ir maksāt par skaistumkopšanas pakalpojumiem, piemēram, suņiem par spalvas apgriešanu vai kaķiem ausu matiņu apgriešanu. Tāpat kā cilvēkiem, šiem zīdītājiem var piemist veselības problēmas, kuras ārstē ilglaicīgā procesā, un, protams, viss maksā naudu. Operācijas un medicīniskas procedūras var maksāt pat vairākus tūkstošus. Regulāras veterinārārstu pārbaudes var laicīgi novērst kādu kaiti. Ja pašam nepietiek spēks un izturība, vari vest savu suni uz apmācības skolu, kur tam tiek iemācītas paklausības komandas kā “sēdi”, “blakus”, “šurp” un citas ikdienas dzīvē nepieciešamas lietas. Lai nodrošinātu dzīvnieku ar nepieciešamo pārtiku, vislabāk to ir iegādāties veterinārajās klīnikās, jo tā ir sabalansēta un veselīgāka, kā veikalos iegādātās. Ņemot vērā, ka tās sastāvā ir daudz nepieciešamie vitamīni, klīniku pārtika ir daudz dārgāka.