Kas jāzina, pirms iegādājies kaķi

Kaķis un suns ir vieni no populārākajiem mājdzīvniekiem, ko mēdz izvēlēties cilvēki. Taču teiciens, ka kaķis ir neatkarīgs dzīvnieks, un viņam aprūpe un uzmanība nav vajadzīga, ir aplams. Lai ņemtu savā apgādībā kaķi, ir jāzina dažas pamatlietas.

Var ciest daudz mēbeles

It sevišķi mazi kaķēni, kam patīk rotaļāties, izlaiž savus nagus. Tas bieži vien nodara kaitējumus dīvāniem, segām un tavam apģērbam. Ar to ir jārēķinās, ka visu nekad nevarēsi pasargāt no bojājumiem. Ja pietiek pacietība, tad pilnīgi visu var aizklāt ar kādām papildus segām, taču, uzreiz rodas aizkrāmētas mājas sajūta. Kaķu nagu asināšanai ir speciāli asināmie, no paklājam līdzīga raupja materiāla. Asināt nagus ir dabīgs kaķa instinkts, tāpēc labāk, lai viņš to dara tam paredzētā vietā.

Kaķim regulāri jāapmeklē ārsts

Acis, ausis, zobi, nagi – tāpat kā cilvēkam, tas viss ir jākopj. Vienīgais, kas tev nav jādara, ir jāmazgā kaķis. Kaķi ir ļoti tīrīgi dzīvnieki, turklāt, ūdens viņiem īpaši nepatīk, tāpēc nevajag censties viņu ar varu dabūt vannā. Kaķi lielu dienas daļu pavada tīrot savu kažociņu. Taču pie veterinārārsta ir jāved regulāri, lai sniegtu profesionālu apskati kaķa ausīm un acīm. It sevišķi tiem dzīvniekiem, kuri nedzīvo tikai istabas telpā, bet brīvi staigā pa pagalmu, vajag regulāri dot tabletes pret tārpiem, pilienus pret blusām, kā arī potes pret trakumsērgu.

Kaķu spalvas

Dzīvoklī parādīsies daudz vairāk dzīvnieku spalvas, tāpēc ar lipīgo rullīšu krājumiem būs iepriekš jānodrošina. Kaķa spalva ir regulāri jāķemmē, it sevišķi, ja esi iegādājies lielas un biezas spalvas kaķi. Pretējā gadījumā spalva var savelties, un kaķim ir grūti pārvietoties, vai var izraisīt kādu slimību, niezi un izsitumus.

Kaķim ir vajadzīga uzmanība

Nav tā, ka kaķis var visu dienu pavadīt bez cilvēka klātbūtnes. It sevišķi mazam kaķēnam ir nepieciešana uzmanība, kopīgas rotaļas un dresūra. Kaķiem ir jābūt aktīviem, bet dažbrīd viņiem patīk visu dienu slinki gulēt saulītē. Lai būtu lielāka aktivitāte, tev pašam ir jāiesaistās rotaļās, pametot kādu bumbiņu vai rotaļu peli. Ja vēlies, lai tavs kaķis ir audzināts un negāž podus, pašam tas būs jāmāca. Kaķis saprot, kad saimnieks ir dusmīgs, tāpēc audzināšana ir jāveic ar stingru balsi, taču bez vardarbības. Un neaizmirsti, ka, tāpat kā maziem bērniem, pēc laba darba padarīšanas, kaķēniem patīk saņemt uzslavas un siltu glāstu. Ja vēlies, lai kaķim vienmēr būtu interesanti, tad var iegādāties uzreiz divus kaķus, taču tas prasa arī dubultu atbildību no tevis.

Speciāla barība

Kaķiem un kaķēniem ir speciālā pārtika, ko ieteicams dot, it sevišķi pirmos mēnešos. Tā ir sabalansēta ar daudz vitamīniem, kas ir nepieciešama augošam kaķim. Zobu veselībai vari nopirkt ik pa laikam kādus kraukšķīgos spilventiņus, kas asinās zobus un vienlaicīgi arī labi garšos. Kaķim nevajag pārspīlēt ar ēšanu, un nevar uzstādīt ēšanu kā galveno dzīves misiju. Arī kaķiem parādās liekais svars biežas pārēšanās gadījumā, un tad viņam ir grūti pārvietoties. Jaunajiem kaķēniem gremošanas sistēma strādā daudz jūtīgāk kā lieliem kaķiem, tāpēc īpaši svarīgi ari dot tikai maziem kaķēniem domātu barību. Pretējā gadījumā var visu atlikušo mūzu cīnīties un ārstēt kādu kuņģa slimību.

Kaķis ne vienmēr ceļos kopā ar tevi

Ja esi aktīvs ceļotājs, tad padomā, kur atstāsi kaķi, kamēr būsi prom, jo atstāt kaķi uz vairākām dienām vienu pašu nedrīkst. Atstātie pārtikas krājumi, visticamāk, tiks apēsti pirmajā dienā. Tāpēc aprunājies arī ar saviem paziņām, vai viņi retu reizi varētu paņemt kaķi pie sevis, vai atnāktu pie tevis un iedot paēst. Ja vēlies ceļot kopā, tad dzīvniekā ir jāievieto čips, kurā ir visa informācija par īpašnieku, kaķim saņemtajām potēm pret trakumsērgu un citām slimībām.