Kādos jautājumos dzīvnieki ir labāki kā cilvēki?

Cilvēku sasniegumu saraksts varētu būt ļoti garš, ja mēs mēģinātu attaisnot, ka esam labāki par dzīvniekiem. Pasaules izpētīšana, tehnoloģiju inovācija, pilsētu izveide.. Tā varētu turpināt ilgi un gari, tomēr, daudzos veidos dzīvnieki vēl joprojām pārspēj mūs. Dzīvnieku valstība ir unikāla un katram dzīvniekam ir savas raksturīgās īpašības. Noskaidrosim, kādās sfērās dzīvnieki ir pārāki par cilvēkiem.

Spēks
Pasaulē spēcīgākais vīrietis ir Edijs Halls, kurš uzstādīja Pasaules rekordu, paceļot uz rokām 460 kilogramus. Taču šis, šķietami pārcilvēcīgais spēks nav pilnīgi nekas, ja salīdzinām to ar dažiem dzīvniekiem. Zilonis var pacelt līdz pat 270 kilogramiem tikai ar savu snuķi vien. Ziloņa snuķis sastāv no vairāk nekā 40 tūkstošiem muskuļu. Bet, vai zilonis ir spēcīgākais dzīvnieks uz pasaules? Pat ne tuvu. Relatīvi mērot spēku attiecībā pret ķermeni, degunradzis un pāris vaboles ir daudz spēcīgākas. Mazais kukainis liekas ļoti niecīgs, taču var pacelt un pārnēsāt uz saviem ragiem priekšmetu, kas ir 850 reizes smagāks kā viņa paša ķermenis. Ja Edijs Halls paceltu smagumu, kas ir 850 reizes vairāk kā viņa ķermenis, tām būtu jābūt vairāku tūkstošu kilogramu vērtībā (gandrīz 150 tūkstoši kilogrami). Tas nozīmē, ka Edijam būtu jāspēj pacelt pieaugušo zilo vali vai tējas koka svars.

Migrācija
Arktiskie zīriņi ir pazīstami kā migrācijas čempioni visā pasaulē. Viņi ceļo 35 tūkstošus kilometru katru gadu. Tuvu šim rekordam ir pelēkie vaļi un roņi, kuri spēj migrēt turp un atpakaļ 20 tūkstošus kilometrus katru gadu, kas ir garākais migrācijas ceļš starp zīdītājiem. Pirms desmit gadiem tika reģistrēta baltā haizivs, kas migrēja no Āfrikas uz Austrāliju, pārvarot 19 tūkstošus kilometrus 9 mēnešos. Bet garākais migrācijas ceļš, kas tika reģistrēts putnu lidojumā un neapstājoties pieder sarkanai puskuitalai, kas savu migrāciju veica deviņas dienas. Viņa pārvarēja 11 tūkstošus lidojumā, neapstājoties ne padzerties, ne uzņemt barību – gala rezultātā zaudējot pusi sava ķermeņa svara. Redzot šo statistiku, vai mēs varētu uzdrošināties ko tādu salīdzināt ar cilvēku? Pirmkārt, mēs nevaram lidot. Pat tad, kad esam izveidojuši lidmašīnas, garākais pārlidojums bez apstāšanās ir 16 tūkstoši kilometru no Singapūras līdz Ņujorkai. Pārlidojuma laikā piloti un apkalpe veic pārtraukumus, lai uzņemtu pārtiku un atpūstos.

Ātrums
Pirms diviem gadiem visi līksmoja par Bolta rezultātiem, pārspējot pasaules rekordu. Lai vai kā, viņš vēl joprojām ir uzkrītoši lēnāks nekā vairākums dzīvnieku. Gepards ir pazīstams kā ātrākais dzīvnieks uz zemes, un viņš var sasniegt ātrumu, kas divreiz pārsniegtu Bolta sasniegto rekordu. Trīs sekundēs gepards var sasniegt ātrumu apmēram 95 kilometri stundā, tas nozīmē, ka trīs sekundēs viņš varētu noskriet trīs sprintus. Ātrāks kā gepards vēl ir buriniekzivs un lielais piekūns kā ari vēl daži plašākai publikai mazāk pazīstami dzīvnieki, ko varat atrast šeit. Ūdenī šī zivs spēj pārvietoties ar 110 kilometriem stundā lielu ātrumu, bet lielais piekūns gaisā var sasniegt neticamu ātrumu – 320 kilometri stundā. Ņemot vērā, ka uz lielākajām automaģistrālēm atļautais ātrums ir iespējams pat līdz 120 kilometriem stundā, šie dzīvnieki spēj būt ātrāki par mūsu izgudrotajām tehnoloģijām.

Lēciens
Viens dzīvnieks var pārspēt cilvēkus divās kategorijās uzreiz. Antilopes, kas dzīvo Āfrikā, var aizlēkt 10 metru attālumā un sasniegt 6 metru augstumu vienā lēcienā. Antilopēm šis ir viens no spēcīgākajiem aizsardzības mehānismiem. Olimpisko spēļu čempioni līdz šim ir spējuši pietuvoties tāllēkšanas lauciņam, aizlecot nedaudz vairāk kā 8 metrus. Ja mūsu sporta sacīkstes kādreiz tiktu atvērtas arī dzīvniekiem, neviens cilvēks vairs neieņemt uzvarētāja pjedestālu.