Kā audzēt medūzas

Medūzas ir eksotiski jūras dzīvnieki. To audzēšanai ir piemēroti dekoratīvo zivju akvāriji. Medūzu formas un nomierinošā kustība padara pilno akvāriju kā mākslas darbu, jo tās var turēt kā guļamistabā tā virtuvē uz galda. Lai audzētu mājās medūzas, nepieciešams speciāli ierīkots akvārijs. Medūzas prasa delikātu kopšanu, ar speciālu vidi, ūdens sāļumu un barošanu.

Akvārija izveide
Medūzām pietiek ar maza vai vidēja riņķveida formas akvārija tvertni. Tam ir jābūt tīram un sterilam. Akvārija izmērus vari izlemt pats, atšķirībā, cik medūzas vēlies turēt. Trīs medūzām būs jāizvēlas vidēja izmēra akvārijs, bet vienai pietiks ar pašu mazāko, turklāt tam būs vieta jebkur mājas interjerā. Medūzām ir jānodrošina peldēšana pa akvāriju, tāpēc formu nepieciešams izvēlēties garu un šauru. Medūzu akvārijam jābūt novietotam izvairoties no tiešiem saules stariem, tām patīk tumša vide. Tuvumā nedrīkst būt siltuma avoti un elektroiekārtas.

Nepieciešamie materiāli akvārija izveidošanai:

  • gaisa sūknis
  • gaisa caurule
  • filtra plāksnes
  • substrāts
  • LED gaismas

Sāc ar filtra plāksnes novietošanu akvārija pamatnē un ievieto tam cauri gaisa izvadīšanas un ievadīšanas cauruli. Gaisa caurulei ir jābūt pašas pamatnes vidū, lai nerodas bezgaisa vietas. Uz pamatnes izvieto substrātu. Medūzām vislabākais substrāts būtu stikla bumbiņas, kas nosedz pamatni. Nekādā gadījumā neizmanto kā substrātu smiltis vai granti. Bumbiņas vajag tik daudz, lai piepildītu vienā kārtā visu akvārija pamatni. Kad akvārijā ir ievietots substrāts, savieno gaisa cauruli ar gaisa sūkni. Gaiss no sūkņa pa cauruli cirkulēs pa visu akvāriju.

Medūzām patīk sāļš ūdens, tāpēc pēc ūdens ieliešanas akvārijā, pievieno tam sāli. Var iegādāties speciālu sālsūdeni zooveikalā vai akvārija sāli. Sāļuma indikatoram ir jābūt 34 – 55ppt. Iepriekš sāli vajadzētu izšķīdināt destilētā ūdenī, lai akvārijā nerodas sāls nogulsnes. Nedrīkst izmantot krāna ūdeni, jo ķīmiskie savienojumi, ko tas var saturēt, var kaitēt medūzas veselībai.

Pievieno LED gaismas, kas pēc 12 stundām ūdeni pārvērtīs no duļķaina līdz tīram kristāliskam ūdenim. Ar speciāliem testa komplektiem, pārbaudi amonjaka, nitrītu un nitrātu līmeni akvārijā. Ideālā gadījumā amonjakam un nitrītiem vajadzētu uzrādīt 0.0ppm, bet nitrātiem sasniegt apmēram 20ppm rādītājus. Sasniedzot šādus rezultātus, var droši ievietot medūzu izveidotajā akvārijā.

Medūzu iegāde un ievietošana akvārijā
Pērc medūzas tikai no uzticamiem pārdevējiem. Medūzu audzētāji vienmēr piedāvā garantiju un naudas atgriešanu, ja nepiegādā tās dzīvas. Medūzas tiek izsūtītas caurspīdīgos plastmasas maisos, kas pildīti ar sālsūdeni. Ir dažādu veidu medūzas, kuras izmanto tirdzniecībā, tāpēc pārliecinies, kādu tieši šķirni vēlies. Lai ievietotu medūzas akvārijā, tām ir nepieciešama vismaz 20 minūšu aklimatizācija. Pirmās 10 minūtes novieto maisiņu uz akvārija ūdens, lai medūzas pierod pie citas ūdens temperatūras. Vispiemērotākā ūdens temperatūra ir 24 līdz 28 grādi pēc Celsija. Pēc tam pārlej ūdens sastāvu ar medūzām jaunajā mājvietā. Kad medūzas ir nokļuvušas jaunajā mājvietā, pirmo stundu vajag cieši novērot, vai tās aktīvi kustās un pulsē.

Ikdienas kopšana
Baro savas medūzas divas reizes dienā ar sālsūdens garneļu mazuļiem. Tie parasti pārdodas sasaldēti vai dzīvi sālījumā. Medūzas, kā visas dzīvas būtnes nedrīkst pārbarot. Ja akvārijā ir izmēros dažādas medūzas, tad pārbarošana nerosinās mazāko medūzu augšanu. Kad tās kļūst lielākas, šādā pašā secībā nepieciešams izveidot lielāka izmēra akvāriju. Medūzas nekādā gadījumā nedrīkst palaist savvaļā saldūdens tilpnē, tas pakļauj tās dzīvību riskam.
Ik nedēļu jāapmaina vismaz 10% ūdens, kas ir akvārijā. Lai saglabātu vesela ūdens kvalitāti, katru reizi pēc apmaiņas jāpārbauda galvenie indikatori – sāļums, amonjaks, nitrīti un nitrāti. Daži medūzu īpašnieki izņem medūzas no akvārija, kad nomaina ūdeni. Ūdens apmaiņa palīdz kontrolēt amonjaka līmeni akvārijā.