Biškopība un medus bites – iesācēju ceļvedis

Aitas, vistas, zirgi, cūkas.. Ko tu izvēlētos, ja būtu jāpievēršas lauksaimniecībai? Es noteikti izvēlētos medus bites. Pagalms nekad nebūtu piemēslots, nav nepieciešams visu laiku nodrošināt silē dzeramais ūdens, un par laimi nebūtu jāceļas katru rītu pirms saullēkta, lai iegūtu pārtiku. Bites pašas sevi apkopj, dodas ārā “pastaigāties” un iegūst sev pārtiku. Medus bišu kolonija ir apbrīnojams dabas fenomens, tās ir neatkarīgas un noslēpumainas.

Lai uzsāktu biškopību kā biznesu vai tīri hobija veidā, ir nepieciešama informācija par visu šo procesu. Labi noder biškopības rokasgrāmatas, tai skaitā raksti, kas atrodami internetā. Taču, vispirms jāsaprot, ka nav jēga turēt medus bites vietā, kur neaug medus augi, lai no tiem varētu vākt nektāru un pārvērst to medū, un kā viņi saka Somijā, tad labāk nauda rokā nekā bite kokā!. Ja ir bijusi slikta ziedēšanas sezona, un apzinies, ka bitēm var ziemas periodā var pietrūkt barība, tad pats papildini bišu stropu ar ziedputekšņiem vai cukura sīrupu. Daudzi pilsētu un apdzīvotu vietu biškopji tur savus stropus uz māju jumtiem vai tālāk no gājēju ceļiem. Stropi ir jātur tālāk no citu redzes loka, lai abpusēji viens otru netraucētu. Ja strops ir paredzēts novietot lauku apvidū, nepieciešama teritorija, kur nav patstāvīgs liels vējš. Ideālā gadījumā no rītiem stropu vajadzētu apspīdēt saule, bet pēcpusdienā saņemt ēnas devu, jo karstā laikā bites patērē enerģiju, lai dzesētu ķermeni.

Kur var iegūt bites? Vislabākie ir trīs varianti:

1. Tu vari mēģināt noķert savvaļā bites, atdalīt tās no kolonijas un aizvilināt uz savu stropu. Bieži vien bites savvaļā veido savu stropu, kas ir izveidots koku zaros. Taču tas viss ir daudz grūtāk nekā izklausās. Tāpēc padomā ir vēl divi varianti.
2. Iegādāties bišu karalieni vai koloniju no citiem biškopjiem.
3. Kā pati vieglākā iespēja iegādāties bites ir pasūtīt pa pastu. Tieši tā – bites tiek nogādātas arī pa pasta pakalpojumiem. Viena šāda bišu kaste varētu būt ar vismaz 10 tūkstošiem mazo darboņu. Novietot šo kasti bišu stropā ir pa spēkam jebkuram iesācējam.

Biškopībai neatņemama sastāvdaļa ir kukaiņu kodumi, taču tie ir samērā maz, ja ir piemērots aizsardzības apģērbs. Vispārējais elastīgais rokas un kāju aizsargs, sejai priekšā nepieciešams plīvurs un galvā speciālai cepurei. Tad, kad ņemsi ārā pilnos rāmjus no stropiem, nepieciešams iegādāties speciālus ādas cimdus. Daži cilvēki ir pietiekami drosmīgi, lai neizmantotu šādus cimdus, jo tā var labāk saķert rāmi, tāpēc tā ir brīva izvēle. Lai izvairītos no visas kolonijas uzbrukumiem, nepieciešams arī dūmotājs, kas uz brīdi aizvilinās bites prom un padarīs tās miegainākas. Kurināmajam vari izmantot visu, sākot pat no priežu skujām līdz zāģu skaidām un koksnes mulčas, bet galvenais, lai nesaturētu nekādas ķimikālijas.

Sākotnēji tu vari palūgt kāda speciālista palīdzību, jo ir jāiemācās noteikt, vai medus ir gatavs. Izņemot rāmi, tas ir jāpakrata, un, ja no tā tek nektārs, tas nozīmē, ka medus vēl nav pietiekami gatavs. Tāpat jāatceras, ka nedrīkst pilnībā iztukšot visu stropu, jo bitēm tas ir nepieciešams izdzīvošanai. Iegūtos rāmjus nogādā citā telpā, kur ar uzkarsētu asu nazi noņem uzmavas. Šai darbībai vari iegādāties speciālu skrāpi.

Kad dodies ievākt medu, izvēlies dienas laiku, kad saule spīd visspožāk un praktiski lielākā daļa darba bišu būs savā uzdevumā – iegūs ziedu nektāru. Velc baltu vai gaišu apģērbu, kas viennozīmīgi nav no vilnas auduma. Nelieto tajā dienā nekādas smaržas, jo visas satur ķīmiskos elementus, kas praktiski var arī nogalināt bites. Tas, ka tev patīk jaunākās Gucci smaržas, nenozīmē, ka bitēm tā būs patīkama smarža.

Paldies par iedvesmu un informāciju mūsu Somijas draugiem Alfalainaa!